3D tiskárna z projektu Průša pro školy

Realizace projektu:  podzim 2022

V informatice jsme se zapojili do výzvy "Vytvoř vlastní projekt a získej 3D tiskárnu zdarma" firmy Průša Reseach.

Podstatou nabídky Prusa pro školy je možnost vytvořit projekt na využití 3D tiskárny ve výuce, ke kterému je škole zapůjčeno potřebné vybavení a proškolení. Pokud je projekt v dohodnutém termínu úspěšně odevzdán a přijat, zůstává tiskárna škole pro další využití ve výuce.

Průša Reseach je česká firma vyrábějící 3D tiskárny, v současnosti druhý největšího výrobce světa. Byla založena v roce 2012 Josefem Průšou, vývojářem v RepRap projektu. Všechny tiskárny produkované společností jsou open source. (zdroj)

My jsme projekt pro využití 3D tisku spojili s předchozí výukou algoritmizace s roboty Edison a ve třídě sexta jsme se studenty navrhovali různé doplňky, které by umožnily realizovat s těmito roboty různé činnosti.

Modely vytvořené žáky v rámci naší výuky:

• Držák na tužku - dvě velikosti
  • Držák na tužku univerzální s utažením
  • "Blatníky" k robotovi (zamezení zasekávání robota v bludišti)
  • Sněžný pluh pro odhrnování předmětů při jízdě po čáře
  • Držák na přemisťování předmětů robotem
  • Barevný rozlišovač robotů - Přítlačné křídlo
  • Barevný rozlišovač robotů - Sedátko pro postavičku
  • Barevný rozlišovač robotů - Hlaveň tanku pro využití v dějepisu

Podařilo se nám tak splnit podmínky výzvy a 3D tiskárna Original Průša MINI+ je nyní v naší škole k dipozici pro další naši výuku. Zároveň máme z dalších zdrojů připraveny stejné 3D tiskárny pro výuku v nově zrekonstruované budově.