Stipendijní program Deutschland PLUS

Mezi 25. srpnem a 13. zářím 2024 se studentka našeho gymnázia účastnila stipendijního programu Deutschland PLUS v Německu.

První dva týdny probíhaly pod záštitou gymnázia Philippinum v hesenském městě Marburg, kde bylo 12 stipendistů ubytováno v německých rodinách. Čeští studenti zde navštěvovali hodiny zaměřené na rozšíření jejich znalostí německého jazyka, historie, geografie či literatury. Mimo jiné měli také možnost zúčastnit se vyučování svých hostitelských sourozenců. Pod vedením německého průvodce studenti poznali i okolí; města Frankfurt, Kassel, Mohuč či Američany zbožňovaný Rüdesheim; vyrazili na túru s alpakami či procestovali německý venkov traktorem. Součástí programu bylo také oficiální přivítání starostkou na marburské radnici a návštěva města Stadtallendorf; dříve zbrojnice hitlerovského Německa, dnes multikulturní město, v němž se žáci mohli seznámit s významem náboženského vyznání v Německu, navštívit zdejší mešitu nebo blíže poznat příběhy nucené práce ve třetí říší. Víkendy poté strávili v rámci hostitelských rodin se soukromým programem, pro naši studentku to představoval místní Höfefest, indický festival a koncert.

Po rozloučení s krásným Marburgem následovala cesta do Berlína. Zde mohli čeští studenti spatřit slavné pandy v Berlínské zoo, vyrazit po stopách Berlínské zdi a temných let kontroly Stasi nad východním Berlínem, shlédnout na Berlín z výše Fernsehturmu, potkat se s výpravami ze Slovenska či vzdálené Gruzie a Arménie, projít si noční centrum, pozůstatky Berlínské zdi věnované světovým umělcům - tzv. East Side Gallery a program zakončit rozhovorem s poslanci Bundestagu, plavbou po Sprévě a muzikálem Falling in Love.