Známá místa, jak je neznáte (jaro 2024)

Tři dny, tři různá místa - Neviditelná výstava, Letiště, Činoherní studio. Žáci navštívili tři místa a každé z nich poznali tak, jak je předtím neznali. Právě tento nový zážitek byl pro ně nejen zajímavý, ale přinesl jim zároveň mnoho informací z různých oblastí.

Na Neviditelné výstavě v Praze si na vlastní kůži vyzkoušeli, jak vnímají svět naši nevidomí spoluobčané. Sami se stali na půl hodiny nevidomými a zjistili, s jakými nástrahami se naši hendikepovaní spoluobčané musí vypořádávat. Uvědomili si, jak obtížné je fungovat na běžném místě, například v kavárně, bez zraku.

Na Letiště Václava Havla se podívali do zázemí pražského letiště, kam za běžných okolností veřejnost nemá přístup. Viděli letištní personál při práci, dozvěděli se také, co udělat pro to, aby se sami mohli stát pilotem či letuškou.

Na wokshopu v Činoherním studiu v Ústí nad Labem žáci měli možnost nahlédnout do uměleckého zákulisí této ústecké scény. Objevili, co obnáší příprava divadelního představení, kolik lidí se na jeho vzniku podílí, jak spolupracují. Vyzkoušeli si různé divadelní profese, stali se na chvíli i herci a zapojili se do zkoušky inscenace My děti ze stanice zoo. Workshopem žáky provázeli zaměstnanci divadla od herců přes dramaturga, osvětlovače, až po garderobiérku.

Na každém místě potom natočili reportáže, díky nimž se o své zážitky mohli podělit i se spolužáky, kteří se tohoto projektu nezúčastnili.